Eamonn McCormack Band (IRL/UK)

Eamonn McCormack Band (IRL/UK)

Eamonn McCormack je skutečný hudební umělec, mistr svého řemesla, který vždy vystupuje s upřímnou vášní, příznačnou pro irské hudební legendy.

 

► Na koncert platí vešreké zakoupené permanentky na Jarní jazz & Bluesové dny 2024. ◄

 

 

V první polovině roku 2024 vyrazil Eamonn McCormack na své zatím největší evropské turné, navštíví 30 zemí po celém kontinentu. V itineráři rozsáhlého podniku jsou zakotveny i dva koncerty v  Česku - jeden z nich ve Valašském Meziříčí. 12. května Eamonn McCormack Band vystoupí na Malé scéně v jarní části programu Jazz & bluesových dnů – Valmez 2024. Kontinentální turné bude natočeno pro připravovaný dokumentární film. 

Eamonn se narodil v centru Dublinu a vyrostl na severním předměstí. S akustickou kytarou začal v šesti letech inspirován spolužákem ze školy Gerrym Leonardem, který se později etabloval v kapelách Davida Bowieho a Susanne Vega. Mezi Eamonnovy rané vlivy patřili britský zpěvák, syn kyperského Řeka a švédské matky Cat Stevens, irský bluesrockový kytarista Rory Gallagher, v USA žijící kanadský písničkář Neil Young  a nakonec i anglická hardrocková a glamrocková kapela Slade. 

Ve dvanácti letech Eamonn zpíval s vlastním kytarovým doprovodem a vystupoval na církevních akcích. Brzy ale zjistil, že kostelní hudba je poněkud omezující žánr a když jako teenager získal svou první elektrickou kytaru Guild Starfire, postoupil o pár schůdků výš. Připojil se jako sólový kytarista ke garážové cover kapele, s níž odehrál svůj první zaplacený koncert. Zároveň se pro něj rozšířil seznam inspirativních umělců o Jimiho Hendrixe, Erica Claptona, kapelu Thin Lizzy a holandskou art rockovou skupinu Focus s kytaristou Janem Akkermanem, kterého čeští posluchači prog rockové hudby měli možnost dvakrát vidět ve Valašském Meziříčí v programech festivalu Valašský špalíček.

V šestnácti Eamonn už vystupoval v národní irské rozhlasové show. Přibližně v této době také vyhrál velkou středoškolskou soutěž v koncertním provedení vlastní tvorby. Po krátkém působení v různých kapelách po celém Irsku mladý kytarista zamířil na zkušenou do USA. 

V Kalifornii nastoupil do kapely, která byla spřízněna s Canned Heat, což mu přineslo pozoruhodné zážitky. Třeba se najednou mezi nimi objevil legendární kytarista J. J. Cale, aby si s kamarády zajamoval. Eamonn si tak přirozeně rozšiřoval hudební obzory a získával zásadní jevištní zkušenosti a pěkně se to prolínalo s jeho dřívějšími inspiracemi. 

Po čtyřech letech cestování a vystupování v USA si Eamonn vyvinul jedinečný styl a projev. Hojně vystupoval pod uměleckým jménem Samuel Eddy, stal se festivalovou atrakcí a zavedenou osobností na klubové scéně v různých zemích Evropy. 

Eamonn jako Samuel Eddy podepsal smlouvu s Universe Productions / Virgin Records a později s SPV Records s distribucí po celém světě. Nahrál tři kritikou uznávaná studiová alba, která se velmi dobře prodávala, což potvrdilo, že se z Irska na světovou scénu prodral další talentovaný kytarista, který se na pódiích potkával Johnnym Winterem, Janem Akkermanem, Robertem Plantem a dalšími. Na tomtoí místě stojí za zmínku, že Eamonn hrál s kapelou Lynyrd Skynyrd i v programu prestižního Rockpalastu, který byl vysílán po celé Evropě

V té době se hudebník rozhodl zahodit svůj umělecký pseudonym a vrátil se k rodnému jménu Eamonn McCormack. Jeho čtvrté album Kindred Spirits obsahovalo starší skladby, nahrané s hvězdnými hosty, jako Rory Gallagher, Jan Akkerman, Herman Brood a Keith Donald, a mělo velký úspěch, což Eamonnovi umožnilo dát si pauzu, cestovat po světě, napsat nějaký nový materiál a pro radost jamovat s různými umělci v USA, Mexiku i Hong Kongu. Když se po „dovolené“ vrátil do studia k vážné práci, tentokrát v Německu, a nahrál pro etiketu In Akustik Records své páté album Heal My Faith, bylo tak říkajíc „vymalováno“ - opět je ozdobou hudební scény na plný úvazek.

Eamonn na úspěch navázal dvojalbem, které nahrál a produkoval ve Velké Británii producent Chris Tsangarides, známý ze spolupráce s Black Sabbath a Thin Lizzy, nominované na Grammy. Jeho kapelu tvořili Jonathan Noyce (Jethro Tull, Gary Moore) na baskytaru a Darrin Mooney (Gary Moore, Primal Scream) na bicí. Kolekce Like there's no Tomorrow, obsahující jeden disk s výbušnou směsí elektrické energie v kontrastu k akustickému setu na druhém disku, dosáhla v odborném tisku na pětihvězdičkové recenze. Netřeba dalších důkazů k demonstraci muzikantova talentu.

Následovalo další turné a ohromující festivalová vystoupení. Do Eamonnovy kariéry vstoupil nový management i nový vydavatelský label a následovalo další pozvání do programu německého Rockpalastu. A je třeba říci, že Eamonn a jeho mladá kapela obrazně řečeno odpálili střechu Rockpalastu. Následně pak, ve spolupráci s německým producentem Arnem Wiegandem, vzniklo sedmé album s názvem Storyteller, které obsahuje jedenáct příběhů v písních. V nahrávkách McCormacka doprovázejí Edgar Karg na baskytaru a Max Jung-Poppe na bicí a perkuse.

Nový titul byl vydán v Evropě i Velké Británii v květnu 2020 a dostal se na první místo v Blues Charts ve více než půl tuctu zemí. V květnu 2021 byl Storyteller vydán v USA. V červnu 2022 pak Eamonn a jeho kapela nahráli další kolekci s prostým názvem Eamonn McCormack, která předznamenává aktuální turné.

- archiv Eamonna McCormacka / pro - 

Na akci mohou být pořizovány fotografie nebo audiovizuální záznamy. Svou účastí dáváte najevo svůj souhlas s focením a nahráváním vaší osoby. Fotografie a videa mohou být následně použity k další propagaci pořadatele.

Termíny

Vstupné

v předprodeji 200 Kč, na místě 220 Kč

Místo konání

Velký sál KZ

Pořadatel

Malá scéna za oponou

Videa

Fotogalerie