Paul Batto Trio (SLO/CHE)
JJBD – III

Paul Batto Trio (SLO/CHE)

Paul Batto – kytara, zpěv

Robert Christian Batto – kytara

Ondřej Kříž – piano

 

Není snadné zařadit do žánrové škatulky někoho, kdo se tak záměrně vzpírá kategorii. Paul Batto je možná nejlépe charakterizován jako „písničkář“, který prostřednictvím hluboce osobní poezie nabízí posluchači pohledy do své věčně neklidné duše. Prožil příběhy, které může vyprávět a ty k nám přicházejí jako písně, plné emocí, smutku i naděje.

Paul sklidil uznání kritiky za obraznost své poezie, osobitou hru na kytaru, naléhavý zpěv a výsostně kultivovaný projev. Publikum po celé Evropě bylo dojato sílou příběhů jeho balad. Tři jeho nedávná alba AIN'T BUT ONE WAY (2009), LONESOME ROAD (2014) a STRAIGHT TALK (2017) získala skvělé recenze v řadě zemí. WALKING CLOSE (2019) je Paulova nejnovější deska a zúročila jeho desetiletou spolupráci s klavíristou Ondrou Křížem. 

 

Paul se narodil v roce 1967 ve slovinské Lublani. V polovině 80. let se bývalou Jugoslávii opustil. Přestěhoval se nejprve do Švýcarska, ale to zdaleka nebyla konečná. Od té doby žije v různých evropských zemích, někdy tady, někdy tam, co chvíli někde jinde. Zkouší to leckde a ať je kdekoli, snaží se nahlédnout pod povrch televizních zpráv, pod střechy domů a za dveře bytů obyčejných lidí. Prošlapal podrážky mnoha párů bot i v Česku, aby poznal o čem sní lidé, které potkává na svých toulkách. 

 

Paul se nebrání žádné z přijatelných možností k uměleckému vyjádření – od sólových vystoupení v komorním prostředí klubů až po koncerty s významnými soubory a orchestry. Možná nejdůležitějším angažmá v jeho začátcích bylo několik let s vokální gospelovou skupinou ABC Blues Band. Následovala řada spoluprací s různými jazzovými komby i velkými kapelami ve Švýcarsku, později v Maďarsku a nakonec i v České republice. Od roku 2003 Paul absolvoval rozsáhlé turné jako sólový umělec i v duu se zmíněným českým pianistou Ondřejem Křížem. Vystupoval na mnoha festivalech, v divadlech, velkých sálech kulturních center i v klubech v Nizozemsku, Belgii, Lucembursku, Francii, Rakousku, Německu, nevynechal ani středoevropské Slovensko. Paul má stále nabitý program, v jeho diáři je zapsáno na stopadesát koncertů ročně. To je důvod, proč jsme ho už pár let ve Valmezu na Malé scéně neviděli, ale vyplatilo se počkat. Jeho aktuální trio je radost poslouchat.

Termíny

  • St 29.3.2023, 19:30

Vstupné

na místě 210 Kč, v předprodeji 180 Kč

Místo konání

Malá scéna za oponou, Velký sál KZ

Pořadatel

Malá scéna za oponou

Videa

Obrázky