T. Rogers & Jenő Fekete - Chicago Blues Union (H)
JJBD – VI

T. Rogers & Jenő Fekete - Chicago Blues Union (H)

Ferci Kovács - Guitar, Backing Vocals

Zsolt Szatai – Bass,

Stew Hay - Harmonica

Béla Baráth - Drums

Jenő Fekete - Vocals, Guitar 

 

Chicago Blues Union je nový projekt členů T. Rogers Bandu z Budapešti, s nimiž hraje známý maďarský bluesman Jenő Fekete. Tato formace, interpretující chicagské blues 50. a 60. let, v únoru 2022 vydala eponymní album. 

Pokud bychom měli zmínit jen jedno jméno z maďarské bluesové scény, byl by to Jenő Fekete. Veterán, kytarista, zpěvák a skladatel, legenda žánru. Jenő je více než tři desítky let znalcem i milovníkem blues zároveň. Do centra pozornosti posluchačů se dostal s Palermo Boogie Gang, pak založil společnost Muddy Shoes, kterou provozuje již 25 let. Kromě toho jsme ho v uplyných třiceti letech slyšeli hrát s nesčetnými hudebníky, Někteří z nich patří  v žánru do první lajny, jmenovitě David Honeboy Edwards, Junior Wells, Luisiana Red, Larry Garner… V 90. letech také předskakoval B.B. Kingovi. 

Příběh T. Rogers Bandu začal v roce 2003. Předtím nahráli 4 alba. Nejnovější, Simple Life, s nimi nahrál Keb 'Mo', několikanásobný laureát americké Grammy. Tři z jejich písní se dostaly do finále Mezinárodní skladatelské soutěže ve 2 různých letech, Skladba Sun on my Back byla nominována v Acoustic Music Awards. Koncertovali s vítězem Memphis Blues Challenge Seanem Carneym, s bluesovou legendou New Orleansu Memem Shannonem. Poskytli support dvojnásobnému vítězi britské blues Award Sonu Henrymu a vystoupili s Ford Blues Bandem. Na vlastní pěst zasévali své pojetí blues po celé Evropě. 

Kapela, která byla na několik let pozastavena, a s ní zmíněný Jenő Fekete, počátkem roku 2022 nahráli album Chicago Blues Union, což je slovy Carlese Gettela "setkání bláznivých bluesmanů, kteří si nárokují přední pozici mezi nejzasvěcenějšími formacemi z kategorie chicagského blues, vzdávajíc hold hvězdám, jako jsou Little Walter, Willie Dixon, Junior Parker nebo Sonny Boy Williamson“. 

Rogers a Jenő Fekete otvírají album cover verzí bluesových standardů skladbou Born In Chicago, zjevným projevem úcty k Paulu Butterfieldovi. A pak už to jede. Skladba za skladbou vytrvale udržuje vysokou úroveň. Hudebníci přesně vědí co hrají a proč právě takhle. A nade vším jest jasný záměr, jímž je jejich potřeba vyjádřit svůj respekt i příslušnost k bluesové tradici v každé notě. A co tak skvěle zní z nahrávek, s maďarským temperamentem směle rozvádějí na scéně v divoké jízdě do bluesového ráje.

Termíny

  • Čt 20.4.2023, 19:30

Vstupné

na místě 200 Kč, v předprodeji 180 Kč

Místo konání

Malá scéna za oponou

Pořadatel

Malá scéna za oponou

Obrázky