Dáša Ubrová Trio
Jarní jazz & bluesové dny – Splácení dluhu

Dáša Ubrová Trio

Dáša Ubrová – zpěv, Milan Kašuba – kytara, Vincenc Kummer – kontrabas

Znamenitě swingující zpěvačku v evergreenech již nežijících autorů židovského původu doprovází skutečné legendy českého jazzu.

 

Dagmar Ubrová se poprvé na pódiu obje­vila v roce 2009 v pořadu Jiřího Vondráka v Divadle Šansonu. S Ondrou Kramolišem a Petrem Hlouškem založila kapelu uBer!, se kterou v letech 2010–2016 nazpívala alba První barování a Universum.

Vystupuje s jazzovým kytaristou Milanem Kašubou a jeho skupinou, příležitostně s Big Bandem Konzervatoře Brno Mojdy Bártka. Úzce spolupracuje s brněnským Sono Cen­trum Music Club a s vinařstvím Sonberk, pro které připravuje program Sonberského (ne)vinného kulturního léta.

Milan Kašuba letos oslavil osmdesátiny. Je skutečnou legendou jazzové kytary a re­spektovaným skladatelem. Od sedmi do čtrnácti let hrál v hudební škole na housle. Ke kytaře se dostal až později v Praze, kde se učil zlatníkem. V roce 1962 nastoupil dráhu profesionálního jazzového kytaris­ty v Divadle Večerní Brno. V té době hrál také s Kvartetem Ladislava Slezáka a vý­znamnou brněnskou kapelou Kombo, která v Bratislavě na soutěži nejlepších jazzových kapel republiky získala první cenu za nej­lepší jazzový přednes.

Po roce 1969, kdy se Milan Kašuba oženil, na čas zcela opustil brněnské bary a zdo­konaloval se ve hře na kytaru. Do klubů se vrátil až v druhé polovině sedmdesátých let, kdy s kytaristou Jiřím Adamem založil brněn­ské kytarové Duo. Později se k nim přidala zpěvačka Mirka Křivánková a na baryto­nové housle Jan Beránek. Tím v roce 1978 vznikl jazzový Ornis, s nímž Kašuba odehrál přes sto dvacet vystoupení po celé repub­lice. O tři roky později kapela skončila a Mi­lan Kašuba se dal na sólovou dráhu.

Na jazzovém festivalu v Kroměříži získal dvakrát první cenu. Pravidelně hrál v praž­ské Redutě a od roku 1996 vyučuje jazzo­vou kytaru na brněnské hudební škole. Milan Kašuba nahrál desítky skladeb pro Český rozhlas Brno, v roce 1999 vydal spolu s kon­trabasistou Petrem Kořínkem CD Přátelé. Od roku 2009 vyučuje na Janáčkově akademii múzických umění (JAMU) jazzovou kytaru.

Hráč na kontrabas Vincenc Kummer, dopro­vázel od 60. let řadu českých jazzových só­listů a nakonec i krále českého popu Karla Gotta v orchestru Ladislava Šteidla, odkud v roce 1981 už vedla cesta jen do švýcar­ského exilu. Zde hrál jako residentní basista v Zurichu se světovými hvězdami jazzového nebe jakými byli např.: Dexter Gorden, Dizzy Gillespie, Chet Barker a mnozí jiní. Po návra­tu do rodného Brna začal spolupracovat s hudebníky nastupující jazzové genera­ce. Jednou z výslednic těchto spoluprací je i Cotatcha Orchestra, kde se Vincenc Kummer mimo to, že zastává post kontraba­sisty, realizuje i jako výtečný bigbandový skladatel a aranžér.

Termíny

  • Út 8.9.2020, 19:30

Vstupné

na místě 180 Kč, v předprodeji 160 Kč

Místo konání

Malá scéna za oponou

Pořadatel

Malá scéna za oponou

Videa